Karol Stanisław Olszewski ur. 29 stycznia 1846 w Broniszowie Tarnowskim, zm. 24 marca 1915 w Krakowie – polski fizyk i chemik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pionier kriogeniki, współautor skroplenia powietrza, tlenu, azotu i tlenku węgla, a także wyznaczenia wartości krytycznych tych gazów oraz wielu innych.Wynalazca kaskadowej metody skraplania gazów.
Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki oraz do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Wraz z Zygmuntem Wróblewskim dokonał pierwszego na świecie skroplenia tlenu i azotu, a także dwutlenku węgla i metanolu. Udało się to dzięki zastosowaniu wynalezionej przez nich kaskadowej metodzie skraplania gazów. W ich krakowskim laboratorium uzyskali “nowy biegun zimna”, najniższą w owym czasie temperaturę na świecie – minus 225 stopni Celsjusza.
Karol Olszewski przyczynił się także do rozwoju rentgenologii. Kilka dni po otrzymaniu informacji o odkryciu promieni X przez Wilhelma Rontgena, na podstawie doniesień prasowych Olszewski wraz ze swoimi asystentami skonstruował własny generator promieni rentgenowskich i jako pierwszy w Polsce wykonał nim zdjęcie. Miesiąc później zdjęcie rentgenowskie zastosował do celów medycznych.
Uważany za jeden z największych na świecie autorytetów w dziedzinie skraplania gazów Karol Olszewski całkowicie oddał się nauce i nigdy nie założył rodziny.