Klementyna Maria Mańkowska z domu Czarkowska-Golejewska herbu Abdank urodziła się 1 sierpnia 1910 w Wysuczce. Była polska arystokratką, działaczką ruchu oporu podczas II wojny światowej.
To ona powiadomiła polski wywiad o koncentracji Wermachtu na granicy belgijsko – holenderskiej, co mogło świadczyć o hitlerowskich planach ataku na Francję wiosną 1940 roku. Rok później dostarczyła dowody planowanej agresji III Rzeszy na ZSRR . Od dawnego przyjaciela rodziny, dyplomaty i przeciwnika Hitlera Rudolfa von Scheliha, zdobyła dane o skali niemieckiego ludobójstwa oraz dokładne plany obozu zagłady w Treblince. Organizowała wzory niemieckich pism i dokumentów dla ruchu oporu.
Hrabina Klementyna Mańkowska prowadziła niezwykle niebezpieczna grę. Pracując dla polskiej organizacji wywiadowczej “Muszkieterzy” i dla wywiadu brytyjskiego, była również – za ich przyzwoleniem – szpiegiem niemieckiej Abwehry. Spotykała się z wieloma wysokimi niemieckimi oficerami, w tym z samym szefem niemieckiego wywiadu z Wilhelmem Canarisem, który przez nią chciał poinformować Anglików, o istnieniu w Wehrmachcie silnej opozycji antyhitlerowskiej. Była kobietą czarującą, inteligentną i szaleńczo odważną. Miała tupet i nie bała się niczego. Historycy uznali ją jako jedną z pięciu najlepszych alianckich szpiegów w Europie.
Kiedy w 1942 roku dostarczyła do Londynu bardzo niewygodne dla Anglików informacje o mordzie katyńskim i planach opozycji antyhitlerowskiej, poradzono jej, aby jak najszybciej opuściła brytyjska stolicę, bo zechcą się jej pozbyć. Generał Sosnkowski wywiózł ją do Edynburga. W 1948 roku po raz drugi ostrzeżono ją przed groźba zamachu na jej życie. Tym razem zrobiły to również związane z Muszkieterami Teresa Łubieńska i Krystyna Skarbek . Jak wiele osób z tej organizacji, która w czasie okupacji nie chciała podporządkować się ZWZ, obie zginęły w tajemniczych okolicznościach.
Wraz z rodzina uciekła do Konga, a do Europy wróciła dopiero kilkanaście lat później.
Brytyjczycy na wniosek kierownictwa Intelligence Service, chcieli uhonorować Klementynę Mańkowska Krzyżem Jerzego, ale z uwagi na fakt, że była ona “Muszkieterką” zablokował to gen. Tadeusz Bór-Komorowski. Władze Rzeczpospolitej Polskiej na obczyźnie przyznały Klementynie Mańkowskiej Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Francuzi Order Zasługi , a Niemcy Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.