Zdzisław Krygowski był wybitnym polskim matematykiem, współtwórcą poznańskiego środowiska matematycznego oraz polskiej szkoły kryptologii. Pochodził z rodziny o silnych tradycjach akademickich; jego ojciec, Antoni, był znanym pedagogiem i matematykiem. Krygowski uczęszczał do gimnazjum w Wadowicach, a następnie do III Gimnazjum im. Sobieskiego w Krakowie, gdzie zdał egzamin dojrzałości w 1890 roku.
Studiował matematykę, fizykę i astronomię na Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ), gdzie uzyskał doktorat w 1895 roku na podstawie rozprawy o ogólnych twierdzeniach Grena. Kontynuował edukację w Berlinie i Paryżu, pracując pod kierunkiem takich sław jak L. Fuchs, H. Schwarz, P. Appell i E. Picard. Po powrocie do Polski, Krygowski pracował jako nauczyciel w Krakowie, Przemyślu i Lwowie, a następnie objął stanowisko docenta matematyki wyższej na Politechnice Lwowskiej.
W 1919 roku Krygowski został profesorem na nowo powołanym Uniwersytecie Poznańskim, gdzie stworzył silne środowisko matematyczne. Organizował seminaria z funkcji analitycznych oraz kurs kryptologii na prośbę Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, które później zaowocowały złamaniem szyfru Enigmy przez jego uczniów. Pełnił także funkcje dziekana i prorektora Uniwersytetu.
Podczas II wojny światowej został wysiedlony przez Niemców i zamieszkał w Krakowie, gdzie po wojnie podjął pracę na Politechnice Krakowskiej. Po zakończeniu wojny powrócił do Poznania, gdzie kontynuował pracę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (UAM) aż do śmierci w 1955 roku.
Krygowski był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, publikując 21 prac naukowych, trzy podręczniki akademickie i dziewięć prac popularyzujących matematykę. Jego badania koncentrowały się na teorii funkcji eliptycznych, funkcji abelowych i theta, które mają zastosowanie w analizie zespolonej, teorii liczb, kryptografii i fizyce. Krygowski był również znawcą twórczości Fryderyka Chopina, publikując prace na jego temat.
Zdzisław Krygowski za swoje zasługi otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Legię Honorową i Palmy Akademickie. Jego wkład w matematykę i kryptologię pozostaje znaczący, a jego badania kontynuowane są do dziś.